Tornar al Blog

Barcelona té 63 MW de centre de dades. El pipeline és a 300 quilòmetres

Torre d'alta tensió i línia elèctrica creuant un camp llaurat fins a l'horitzó
Els megawatts es construeixen on hi ha sòl i escomesa, no on és el teu rack. Foto de gianca1969 via Wikimedia Commons (CC BY 3.0). Retallada, enfosquida i amb rètols superposats.

Colliers va publicar a principis d'octubre el seu Data Centers Iberian Region Snapshot amb el tall d'abril a setembre de 2026, i la premsa econòmica el va resumir com «la capacitat operativa dels centres de dades creix un 17 %». És veritat i no serveix de res. Si tens dos armaris allotjats i un pla de recuperació escrit, el creixement del mercat no et diu ni si hi caps, ni on, ni quan.

Dins del mateix informe hi ha dues xifres que sí que decideixen coses, i cap de les dues no va sortir als titulars. La primera: Barcelona va posar en servei 21 MW IT en aquests sis mesos, de 42 a 63. La segona: el pipeline de l'Aragó va pujar de 3.461 a 3.764 MW IT. I convé afegir-hi la tercera, que no és en aquesta entrega sinó en l'anterior del mateix informe, la d'octubre de 2025 a març de 2026: allà la cartera de projectes anunciats de Barcelona apareix en 525 MW IT, pujada des de 244. És a dir, que Barcelona ni està abandonada ni és un erm: té anunciat vuit vegades el que té viu. El que passa és que el de l'Aragó és set vegades el de Barcelona, i és a uns tres-cents quilòmetres. Aquesta distància no és una incomoditat logística: és una restricció física sobre el que el teu pla de recuperació pot prometre.

El que diu l'informe, sense adorns

La península va tancar el setembre amb uns 450 MW IT operatius, després d'incorporar 65 MW al semestre. El més interessant és el repartiment:

Plaça Abril 2026 Setembre 2026 Què ha entrat
Madrid 175 MW IT 212 MW IT (+21 %) Merlin Edged Getafe (16), Data4 Alcobendas (12), NxN (5), Equinix MD5 Alcobendas (4)
Barcelona 42 MW IT 63 MW IT (+50 %) Digital Realty BCN1 a Sant Adrià (14), ampliació de Templus (7)
Aragó 108 MW IT 108 MW IT Res en operació; el pipeline puja de 3.461 a 3.764 MW IT

Les dues places que falten perquè la suma quadri: la resta d'Espanya passa de 35 a 42 MW IT i Lisboa es queda en 25. Dos-cents dotze més seixanta-tres més cent vuit més quaranta-dos més vint-i-cinc són els 450 del titular.

Convé llegir la paraula pipeline amb la desconfiança que mereix. Un projecte anunciat no és una sala construïda, igual que un permís d'accés a la xarxa no és un endoll: sobre això ja vam fer els càlculs a 6.329 MW concedits i cap en servei. Els 3.764 MW aragonesos són una intenció; els 108 MW operatius són el que hi ha avui. Però fins i tot tractant el pipeline pel que és —una aposta—, la direcció és inequívoca, i és la que importa per al que ve després.

La xifra que ningú no ha titulat: 14 %

El mateix informe publica la disponibilitat operativa, que és la xifra que de debò contesta a «hi cabo?». En colocation: 19 % a Madrid i 14 % a Barcelona. En capacitat per a hiperescalars i neoclouds: 9 % a Madrid i 0 % a Barcelona.

Cal llegir aquest 14 % amb cura, i aquí l'aritmètica la deixem a la vista amb el seu parany inclòs: és disponibilitat dins del mercat de colocation, que és només una part dels 63 MW; la resta és capacitat hiperescalar i d'autoconstrucció, i allà la disponibilitat és zero. Així que l'únic que es pot calcular honestament és un sostre: si els 63 MW fossin tots colocation, el 14 % serien 8,8 MW lliures. Com que no ho són, n'hi ha menys. Tot i així, una empresa que necessita un armari de 5 kW està demanant menys del 0,1 % d'aquest sostre. Escrit així, la conclusió incomoda qui ven allotjament, i nosaltres venem allotjament: avui no tens un problema de capacitat a Barcelona. Si algú t'apressa dient que «ja no queda lloc», l'informe diu el contrari per a la teva talla. El que no queda és lloc per a qui demana vint megawatts de cop, i aquest no ets tu.

El 0 % de Barcelona per a hiperescalars és la mateixa frase llegida per l'altre extrem. Qui necessita desenes de megawatts ja no els busca aquí, els busca on hi ha sòl i escomesa. Per això el gruix del pipeline és a l'Aragó i no al Besòs, encara que al Besòs també se segueixi anunciant.

Tres mil set-cents seixanta-quatre megawatts, a tres hores de cotxe

Els projectes que engreixen aquesta xifra tenen nom i adreça: Day One i Ignis a Escatrón, fins a 207 MW IT; Krolmap a Saragossa, 103 MW IT; Merlin Edged Zaragoza-Wind a Botorrita, 144 MW IT només a la primera fase. Convé mirar el mapa abans que el megawatt: Escatrón és a uns 250 km de Barcelona per carretera i Botorrita a uns 330. «Tres-cents quilòmetres» és l'ordre de magnitud, no una constant: mira-ho amb les teves dues adreces reals. Sumat a la resta, l'Aragó projecta gairebé seixanta vegades la capacitat que Barcelona té viva avui i set vegades els 525 MW IT que Barcelona tenia anunciats a l'entrega anterior de l'informe.

Si el teu pla de recuperació fa anys que diu «segon centre de dades» sense concretar quin, aquesta és la primera vegada que el mapa et dona una resposta concreta i antipàtica: el segon lloc barat, nou i amb potència de sobres serà lluny. I la distància té un preu que no surt a cap oferta.

El càlcul que pots fer abans de trucar a ningú

La llum en una fibra monomode no viatja a 300.000 km/s, sinó a uns 204.000 km/s, perquè l'índex de refracció del nucli ronda 1,47. Això són 4,9 microsegons per quilòmetre d'anada, o uns 9,8 microsegons per quilòmetre d'anada i tornada. Regla de butxaca: 1 mil·lisegon de RTT per cada 100 km de fibra. No és negociable amb cap comercial i no millora amb el pressupost.

Separació entre sales RTT mínim teòric Sostre d'escriptures en sèrie
5 km (dues sales de l'àrea metropolitana)0,05 ms~20.000/s
25 km0,25 ms~4.000/s
100 km0,98 ms~1.000/s
300 km (Barcelona-Saragossa)2,9 ms~340/s
620 km (Barcelona-Madrid)6,1 ms~165/s

La tercera columna és la que fa mal i és una divisió simple: si una escriptura no es pot confirmar fins que l'altra sala contesta, i cada anada i tornada costa 2,9 ms, aquell fil no passa d'unes 340 confirmacions per segon. Tant se val quins discos hagis comprat. Un NVMe de centre de dades contesta en desenes de microsegons; 2,9 ms són dos ordres de magnitud més. A 300 km, l'enllaç deixa de ser transport i passa a ser el disc.

Dos advertiments honestos sobre aquesta taula. Un: són sòls físics, no mesures. La fibra no va en línia recta —el camí real sol ser entre un 30 % i un 50 % més llarg que la distància del mapa— i cada equip actiu pel mig hi suma el seu. Dos: la xifra que de debò decideix no és el mil·lisegon, sinó quantes escriptures encadenades fa la teva aplicació. Un sistema que agrupa i paral·lelitza viu amb 3 ms; un que confirma transacció a transacció, no. Mesura amb les teves dues adreces postals abans de prometre res.

El que això decideix del teu pla

El mapa t'obliga a triar una de dues branques, i la tria és d'aquest any encara que el contracte sigui del 2028.

  • Si el teu RPO és zero —no et pots permetre perdre ni una transacció—, la teva segona sala és metropolitana. Punt. Això vol dir moure't dins del marge de colocation que queda a Barcelona, en una plaça on la capacitat apta per a hiperescalars està al 0 % de disponibilitat. El forat per a tu existeix; el que no creix al teu ritme és l'oferta que et serveix.
  • Si el teu RPO admet minuts, l'Aragó i els seus 3.764 MW projectats són perfectament vàlids. Que a més acabin sortint millor per kW és una aposta nostra i no tenim cap xifra que la sostingui. El que sí que és segur: aleshores deixa d'anomenar-ho alta disponibilitat. És recuperació davant desastre, i la diferència està escrita en el que perds el dia dolent.

L'error que més veiem no és triar malament la branca: és triar la segona per preu i continuar prometent la primera al comitè. La física va quedar decidida el dia que es va signar l'adreça postal, i ningú no se n'assabenta fins al simulacre —o fins a l'incident—. I convé recordar que separar no és, per si sol, aïllar: hi ha maneres de perdre les dues sales alhora que no tenen res a veure amb els quilòmetres, com vam explicar a van esborrar les còpies als dos centres de dades alhora.

Quan aquest informe no canvia res per a tu

Si tens un armari, el teu RTO acordat és de vint-i-quatre hores i les teves còpies viuen fora de l'edifici i es restauren de debò cada cert temps, res de l'anterior no és urgent. El mercat de megawatts no mou la teva renovació. El que sí que la mou és la potència per armari i la lletra de la clàusula, que és una altra conversa i la vam tenir a el colocation ja no es negocia en U, sinó en kW. Llegir un informe de mercat i sortir corrents a signar una segona sala és la manera cara de resoldre un problema que potser no tens.

El que fem, i el que no afirmem

Operem Proxmox VE amb emmagatzematge Ceph en producció repartit en diversos centres de dades, som operador amb xarxa pròpia —BGP, trànsit i un looking glass públic— i prestem colocation amb maquinari propi. Això vol dir que aquest càlcul de quilòmetres no és teòric per a nosaltres: és el que condiciona com repartim rèpliques en emmagatzematge distribuït i què es pot prometre en un pla de recuperació davant desastres. També vol dir que tenim un conflicte d'interès en dir «probablement encara no necessites una segona sala», i ho diem igualment.

El que no afirmem: ni un sol preu per kW de cap plaça, perquè no els hem publicat ni els tenim verificats; ni que un operador concret tingui o no tingui lloc per a tu, perquè això es pregunta i es mesura, no es dedueix d'un informe agregat; ni una sola latència real entre dos emplaçaments, perquè la taula de dalt és un sòl físic calculat, no una mesura nostra. I el pipeline aragonès el tractem pel que és: una intenció publicada, no sala construïda.

Fonts (consultades el 17-10-2026): les xifres de l'informe Data Centers Iberian Region Snapshot de Colliers per al període abril-setembre de 2026 —uns 450 MW IT operatius a la península després d'incorporar 65 MW, Madrid de 175 a 212 MW IT (+21 %), Barcelona de 42 a 63 MW IT (+50 %), l'Aragó amb 108 MW IT operatius i un pipeline de 3.764 MW IT davant dels 3.461 anteriors, les instal·lacions citades (Equinix MD5, NxN, Merlin Edged Getafe, Data4 Alcobendas, Digital Realty BCN1, ampliació de Templus, Day One i Ignis a Escatrón, Krolmap, Merlin Edged Zaragoza-Wind), la resta d'Espanya de 35 a 42 MW IT, Lisboa en 25 MW IT, i la disponibilitat operativa del 19 % a Madrid i 14 % a Barcelona dins del mercat de colocation, 9 % i 0 % per a hiperescalars— procedeixen de la cobertura de l'informe a EjePrime i Energías Renovables (8-10-2026), contrastada amb Data Center Market (8-10-2026). La dada de la cartera de projectes anunciats de Barcelona, 525 MW IT pujats des de 244, NO pertany a aquesta entrega sinó a l'edició anterior del mateix informe (octubre 2025 - març 2026), i així es cita al cos. Nostre, i ho acotem: el càlcul del sostre de 8,8 MW (el 14 % de 63 si els 63 fossin tots colocation, que no ho són), la comparació del pipeline aragonès amb la capacitat viva de Barcelona, el pressupost de latència i la seva taula —derivada de la velocitat de la llum en fibra monomode amb índex de refracció ~1,47—, el sostre d'escriptures en sèrie, la lectura del 0 % hiperescalar, les dues branques de decisió i l'apartat sobre quan això no és urgent.

Quants quilòmetres hi ha entre les teves dues sales?

Si la resposta és «no ho sé» o «la segona encara no existeix», aquesta és la conversa. Allotgem maquinari propi i de clients en colocation, dissenyem el que es pot prometre de debò en disaster recovery i repartim les rèpliques en emmagatzematge distribuït amb Ceph sabent el que costa cada quilòmetre.

Parlar amb everyWAN

Etiquetes:

Compartir:

Subscriu-te al nostre butlletí

Per rebre històries del món IT, novetats d'everyWAN i ofertes exclusives per a subscriptors, dona't d'alta a la nostra llista de correu

everyWAN
everyWAN